KOMUNITETI ATEIST

« Older   Newer »
  Share  
SKORPIONSKING
view post Posted on 19/11/2006, 00:44




KOMUNITETI ATEIST MUND TE SHKRUAJE NE KETE TEME .
 
Top
SKORPIONSKING
view post Posted on 22/11/2006, 00:48




Ateizmi

--------------------------------------------------------------------------------

Ateizėm vjen nga termi i lashtė grek "atheos", ku "a = pa" dhe "theos = zot", me kuptimin gjuhėsor "njeri pa zot", "pa perėndi". Ateizmi si kuptim origjinar pėrkufizohet si mė poshtė:

1. Nuk kam asnjė zot (pėrkufizimi historik origjinar)
(Nuk besoj nė asnjė zot, nuk pranoj asnjė zot, nuk ndjek asnjė zot)

2. Nuk ka "zot" (pėrkufizimi i sotėm ndaj monoteizmit judaiko-krishtero-islamik)
(Nuk besoj nė ekzistencėn e "zotit")

Pėrkufizimi i dytė kryhet nė lidhje me "zotin" semit (p.sh. Jahveh, Allah). Ky dallim bėhet pasi nė kuptimin normal, zot quhet dikush qė ka aftėsi dhe mundėsi tė veprojė (qė interpretimi i njė pjese tė vulgut "besimtar" tė kohės duket se e konsideronte madje dhe jashtė ligjeve tė natyrės) duke imponuar vullnetin e tij. Kjo historikisht pėrkon me dijetarėt, heronjtė dhe perandorėt e njė vendi, tė cilėt shfaqnin "zotėsi". Nė atė vazhdė kėta njerėz festoheshin nė bazė rituali, iu ngriheshin faltore, kishin shpurėn hijerore, etj. pra ishin zota dhe perėndi, tė zotė dhe tė pėranditur.

Pas shekullit tė II-tė dhe tė III-tė me uzurpimin e termit fillestar "zot" pėr tė akomoduar absurden semite qė njihet me emrin Jahveh dhe mutacionin e saj rajonal tė mėvonshėm nė absurden tjetėr Allah, ateizmi pėrfton nė lidhje me fetė aziatike (dhe tė tjera tė ngjashme monoteiste), pėrkufizimin si "mosbesim nė ekzistencėn e "zotit" monoteist aziatik". Kjo ndodh sepse termi i uzurpuar ėshtė shndėrruar nė absurde, tė cilat natyrisht nuk pranohen nga realiteti.

Pėrkundėr mėshimit propagandistik tė fetarėve tė feve semite se "ateizmi ėshtė besimi se nuk ka "zot" semit", ateizmi ėshtė pikėrisht "mungesa e besimit" dhe jo "besimi se nuk". Sidoqoftė, shpesh kjo retorikė pėrdoret nga disa fetarė me qėllimin qė tė klasifikohet ateizmi si njė "fe tjetėr" me shpresėn se kėshtu ēdo gjė qė thuhet nė ateizėm do tė humbte aktivin racional dhe do tė ishte e barazvlefshme me ēdo fantazi qė thuhet nė ēdo fe. Interesante nė kėtė rast do tė ishte qė ateistėt tė kėrkonin tė trajtoheshin si ēdo fe tjetėr, tė liroheshin nga taksat, status tė veēantė nga shteti, etj.

Ndėrkohė qė ateizmi mund tė shihet si pasojė e racionalizmit duhet shėnuar se dhe ateizmi dhe racionalizmi janė e njėjta kafshė, parė nga ana teorike. Si i tillė ateizmi nuk ėshtė doktrinė privative (sic), mohuese apo negative (ku i lejohet si opsion vetėm tė "mohojė besimin" apo tė reduktohet nė "mungesė besimi"), por mbėshtetės dhe promotor aktiv i arsyes. Nė rast se ata qė besojnė quhen besimtarė, ata qė arsyetojnė quhen racionalistė, mendimtarė ose arsyetarė, nėse na lejohet neologjizmi. Por pėr arsye historike termi i parė ka gjetur pėrdorim mė tė gjerė si mė i vjetėr dhe mė i theksuar prej propagandės sė institucioneve fetare nė pėrdorimin e pėrditshėm nėnēmues me synimin qė tė paraqitet ai si njė qėndrim pėrjashtimisht mohues apo negativ i diēkaje tjetėr
 
Top
KONTI_BLU
view post Posted on 22/11/2006, 23:57




MIREMBREMA TE GJITHEVE.UNE QE PO JU SHKRUAJ JAM NJE ATEIST I DEKLARUAR.NQS SE ATEIZMIN JU E GJYKONI SI DEGE E SATANICIZMIT JU TREGOJ QE E KENI SHUME GABIM POR KETE GJE QE BESONI JU MUA ME DUKET SE ESHTE I GJITHE FAJI I KISHES DHE SE JU KA HEDHUR HI PER SHEKUJ E SHEKUJ ME RRADHE EDHE SOT E KESAJ DITE HIRI I KISHES KA LENE AKOMA PASOJA NE SYTE E NJEREZVE DHE QE NUKMUNDEN TE SHIKOJNE QARTE.KRIMET QE KA SHKAKTUAR KISHA NE SHEKUJ ME RRADHE JANE MBAHUNI MIRE ME MILIARDA NJEREZ PO PO ME MILIARDA DHE ME TRAGJIKJA ESHTE QE PJESA ME DERRMUESE ISHIN FEMRA PIKERISHT BURIMIN E QENIES NJEREZORE.KAM PASUR RASTIN TE ASISTOJA PA DIJENINE TIME NE NJE RIT ATEIST OSE PAGAN I CILI QUHET IEROS GAMOS OSE ME SAKTE DASMA E SHENJTE.DIKUR KAM QENE EDHE UNE NJE BESIMTAR I ZOTIT POR INDIFERENCA E TIJ SHKAKTOI MOSBESIMIN TIM NE TE DHE ME NE FUND U NDRICOVA NGA NJE LIBER QE ME BERI TE JETOJ ME TE VERTETEN DHE JO ME GENJESHTRAT E KISHES.BESONI NE ATE QE SONI TE BESONI O NJEREZ.NE DITET NE VAZHDIM DO TE SHKRUAJ DHE GJERA TE TJERA.RESPEKTE DHE VLERESIM PER JETEN SEPSE VETEM NJEHERE TE VJEN DHE MOS E SHPERDORONI ME BESIME TE KOTA APO TE BEHENI SKLLEVER TE KISHES OSE ME SAKTE TE DROGUARIT E KRISHTIT.

DOJA T5E THOJE EDHE DICKA ME THONI SA HERE VDIQ ZOTI PER NJREZIT DHE SA NJEREZ KANE VDEKUR PER ZOTIN NQS ME PERGJIGJENI NE KETE ATEHERE DO JENI TE VETEDIJSHEM PER DROGEN QE PO NA GERRYEN ME SHEKUJ ME RRADHE DHE QE IDENTIFIKOHET ME EMRIN FE.
 
Top
2 replies since 19/11/2006, 00:44   186 views
  Share